Układ o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych

Globalna inicjatywa na rzecz odejścia od paliw kopalnych i wsparcia sprawiedliwej transformacji

SHARE


Zmiany klimatu, podobnie jak broń jądrowa, stanowią poważne zagrożenie dla świata.

Tylko odważne, natychmiastowe działania mogą powstrzymać trwający kryzys klimatyczny, którego głównym winowajcą są paliwa kopalne.

Węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny odpowiadają za prawie 80% emisji dwutlenku węgla od czasów rewolucji przemysłowej.

Wycofanie się z produkcji paliw kopalnych i przyspieszenie przejścia na bezpieczniejsze, bardziej opłacalne rozwiązania wymagać będzie bezprecedensowej współpracy międzynarodowej w trzech głównych obszarach: nierozprzestrzeniania paliw kopalnych, globalnego rozbrojenia oraz pokojowej i sprawiedliwej transformacji.

 

Nierozprzestrzenianie

Nierozprzestrzenianie węgla, ropy i gazu poprzez zaprzestanie poszukiwań nowych złóż i eksploatacji obecnych.

Zdaniem ONZ i innych organizacji do 2030 roku światowa produkcja węgla, ropy i gazu będzie ponad dwa razy większa niż na ścieżce ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C. Poszukiwania nowych złóż i dalsza ekspansja paliw kopalnych muszą się skończyć – dla dobra pracowników, społeczności i nas wszystkich. Nie możemy dopuścić do rozprzestrzeniania niepotrzebnych, niemożliwych do spalenia paliw kopalnych i powstania nowych „osieroconych” aktywów. W przeciwnym razie świat stanie w obliczu katastrofalnych i nieodwracalnych zmian klimatu.

Globalne rozbrojenie

Wyeliminowanie istniejących zapasów i zaprzestanie produkcji paliw kopalnych zgodnie z globalnym celem klimatycznym 1,5°C.

Światowe złoża ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla zawierają wystarczającą ilość dwutlenku węgla, aby wystrzelić globalne ocieplenie ponad limity określone w Porozumieniu Paryskim. Polityka w zakresie paliw kopalnych musi być zgodna z celami z Paryża. W tym celu należy uregulować podaż paliw kopalnych, ograniczyć ich wydobycie, znieść subsydia dla ich produkcji, zdemontować zbędną infrastrukturę, bronić praw ludności rdzennej i społeczności dotkniętych skutkami katastrof, a także przekierować finansowe i logistyczne wsparcie w stronę bezpieczniejszych alternatyw energetycznych.

Sprawiedliwa transformacja

Przyspieszenie rzeczywistych rozwiązań i sprawiedliwej transformacji dla pracowników, społeczności i państw.

Skala wyzwania wymaga pilnych, kolektywnych działań. Pokojowa i sprawiedliwa transformacja jest możliwa – potrzebujemy jedynie jasnej ścieżki i aktywnego planu dywersyfikacji gospodarki, wdrożenia energii odnawialnej i innych sprawdzonych, opłacalnych rozwiązań niskoemisyjnych oraz wsparcia pracowników, społeczności i państw. Stoimy przed wyborem: możemy albo świadomie opracować nowe sposoby zaspokajania naszych potrzeb, albo stracić jedyną szansę na bezpieczny klimat, zdrową gospodarkę i zrównoważoną przyszłość.

Świat zaczyna rozumieć, że nierozprzestrzenianie paliw kopalnych, wyeliminowanie istniejących zapasów i infrastruktury oraz przyspieszenie sprawiedliwej i pokojowej transformacji w stronę bezpieczniejszych, czystszych alternatyw wymagać będzie współpracy międzynarodowej na niespotykaną dotąd skalę.

Tak jak 50 lat temu potrzebowaliśmy traktatu, aby ograniczyć zagrożenia związane z bronią masowego rażenia, tak dziś świat potrzebuje Układu o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych.

Wesprzyj

Podpisz się w imieniu własnym albo w imieniu miasta, gminy, powiatu, województwa, organizacji lub przedsiębiorstwa i wezwij rządy państw całego świata do wynegocjowania i ratyfikowania Układu o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych. Pomóż powstrzymać ekspansję paliw kopalnych, przyspieszyć odejście od ich spalania i wydobycia oraz zapewnić globalną, sprawiedliwą dla wszystkich transformację.

Nowy raport: światowy potencjał energii odnawialnej wystarczy z nawiązką do zastąpienia paliw kopalnych i osiągniecia celu 1,5ºC.

POTRZEBUJESZ WSPARCIA W KAMPANII NA RZECZ UKŁADU O NIEROZPRZESTRZENIANIU PALIW KOPALNYCH?

Dołącz do kampanijnej bazy #FossilFuelTreaty – portalu z zasobami, który wspiera i łączy rosnącą światową sieć organizacji obywatelskich, firm i osób prywatnych działających na rzecz odejścia od paliw kopalnych.

Przedstawicieli mediów prosimy o kontakt za pomocą poniższego formularza lub na adres media@fossilfueltreaty.org